Kodlama Bilmeden Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Bir web sitesi nasıl yapılır? web sitesi yapabilmek için ne gibi bilgilere ihtiyaç vardır? ve kodlama bilmeden bir web sitesi yapılabilinir mi? bu sorulara cevap bulalım.

Kodlama Bilmeden Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Bir web sitesini sıfırdan yapabilmek için PHP, HTML, ASP, JS,CSS, gibi terimlere hakim olmak ve bu kodlama dillerini bilmeniz gerekmektedir. Peki bu kodlama dillerini bilmek bir web sitesi için yeterlimidir?

Bir web sitesi inşa edip onu yayımlayabilmek için bilmemiz gereken bazı terim kavram ve bilgilere ihtiyacımız var. Bunlar; Domain, Hosting, veri tabanları, mobil uyumluluk gibi.. Bu terimlerin herbiri ayrı ayrı bir ders. Şimdi ben size bu bilgilerin ne olduğunu hiç bilmeden sadece bir domain ve hosting kavramlarını açıklayarak ve kodlama bilgisine sahip olmadan profosyonel bir web sitesi nasıl kurulur onu anlatacağım.

Öncelikle bir Domaine ihtiyacımız var;

Domain Nedir?

Domain: Web sitemizin ismi alan adı olarak da geçer; örnek fenabi.com gibi; sunucularda .com, .net, .tv, .org vb bir çok uzantıları vardır. Sunucularda domainler geneldi http://www.fenabi.com/ olarak yazılır. Bu siteye giden yolun linkidir.

Domain satın almadan önce kuracağımız web sitesinin adını iyi belirlememiz gerekiyor. Bir başkası tarafından alınmış, bir başka amaca hizmet ediyor olabilir. Domain sorgulama yapan firmaların alana adı sorgulama bölümünden sorgulayarak alabilirsiniz. Ücretsiz hosting servislerinin sağladığı domainler de var ancak öğrenmek amacıyla kullanabilirsiniz, çok tavsiye etmiyorum.

Domainimizi ( alan adımızı) aldık, edindik . Şimdi sırada Hosting’e ihtiyacımız var.

Hosting Nedir?

Hosting:  Web sitemizin dosyalarını atacağımız-Yükleyeceğimiz ( barındıracağımız) yer. İnternet dünyasında bir arazi, bir ev. Domain tek başına bir işe yaramaz. Domainimizi bağladığımız, ilişkilendirdiğimiz hostinge ihtiyacımız var. Hostin firmaları, domain ile beraber hosting de sunar. Ücretsiz hostingler de edinebilirsiniz. Dediğim gibi sadece öğrenmek için profesyonel siteler için değil.

Domainimizi ve hostingimizi aldık. Ancak hala elimizde bir web sitesi yok. İşte burada kodlama bilmeden bir web sitesi nasıl kurulur ona başlıyalım. Aşağıdaki css platformlarından birini seçiyoruz. Bu sıralama 2020’nin en çok kullanılan hazır web klasörleri sıralamasıdır.

Örnek: wordpress’i seçtik.

Word Press Kurulumu:

WordPress’i yüklemeden önce kurulum için gereksinimleri incelemenizde fayda var. WordPress?i barındırmak için sunucu (hosting) arıyorsanız WordPress.org hosting sayfasına ya da fenabi.com iletişim sayfasından bana yazabilirsiniz..

Kuruluma başlamadan önce bir veri tabanına ihtiyacımız var. Veri tabanını oluşturabilmek için hosting satın lırken bize verdiği sunucu ekranında veri tabanı oluştur kısımlarına bakıyoruz. Biz php tabanlı çalışacağımızdan dolayı mysql kullanacağız.

Site kurulumunda bize gerekli olan bilgiler sadece veri tabanının yolu, veri tabanının adı, veri tabanının kullanıcı adı ve veri tabanı şifresi.

Örnek:

Db host: “localhost” genelde bu olur ama Linux için sayısal ifadeler de olur “94.73.147.29” gibi.

Db adı : c8412366 gibi

Db kullanıcı adı: c8412366 gibi farklı da yapabilirsiniz aynı da olabilir.

Db şifresi : burası karışık harf ve sayılardan oluşan zor bir şifre olsun.

Bu bilgeleri oluşturduktan sonra bir yere not edin çok işimize yarayacak. Veri tabanında biz tablo oluşturmuyoruz, yada her hangi bir sorgu çalıştırmıyoruz. Site kurulumu başladığında her biri otamatik oluşuyor.

Otomatik kurulum

 • WordPress’i kurulum, yönetim paneli ve site görünümü olarak Türkçe kullanmak istiyorsanız buradan WordPress son sürüm Türkçe paketi indirin. İngilizce için WordPress.org adresini ziyaret edin.
 • Sıkıştırılmış paketi Winrar veya Winzip türü bir programla açın.
 • Dosya içeriğini sunucuya yükleyin, dosyaları sunucuya yüklemenin yolları, Hosting ile beraber verilen c-panel vb araçlar kullanarak yada manuel yükleme için FilaZilla gibi programlar kullanabilirsiniz.
 • Yükleme gerçekleştirildikten sonra tarayıcınızın adres satırına site isminizi girin.
 • Kurulum otomatik olarak başlayacak, ekrandaki yönergeleri izleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Elle kurulum (Manuel)

Eğer üstteki Türkçe paketi otomatik olarak kuramadıysanız veya İngilizce paket kurmak istiyorsanız manuel olarak kurulum yapabilirsiniz.

 • WordPress’i kurulum, yönetim paneli ve site görünümü olarak Türkçe kullanmak istiyorsanız buradan WordPress son sürüm Türkçe paketi indirin. İngilizce için WordPress.org adresini ziyaret edin.
 • Sıkıştırılmış paketi Winrar veya Winzip türü bir programla açın.
 • wp-config-sample.php dosyasını notepad (yada benzeri bir basit yazı işlemcisiyle) açıyoruz.
 • define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı adı’); buraya veritabanımızın adını yazıyoruz
 • define(‘DB_USER’, ‘kullanıcı adı’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız kullanıcı adı
 • define(‘DB_PASSWORD’, ‘sifre’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız şifre
 • define(‘DB_HOST’, ‘localhost’); burasını genellikle localhost olarak bırakıyoruz, eğer ki bir sorun çıkarsa, hosting şirketiyle görüşmenizi öneririz. Yukardaki kısımda gerekli değişiklikleri yapıyoruz
 • wp-config-sample.php dosyasının adını wp-config.php şeklinde değiştirdikten sonra dosyaları sunucuya yüklüyoruz.
 • Tarayıcı adres çubuğuna {www.siteadresi.com}/wordpress/wp-admin/install.php yazıyoruz ve direktifleri takip ediyoruz ve bitiriyoruz.

bu kadar. artık bir web master adayı oldunuz :)