Oryantiring Nedir ? Nasıl Oynanır?

Bu yazımda üzerinde çok durduğum ve çok sevdiğim bir spordan bahsedeceğim. Oryantiring;

 

1-Oryantiring nedir?

Oryantiring sporu; süreye bağlı olarak, bilinmeyen bir bölgedeki işaret veya kontrol noktalarını harita ve pusula yardımıyla bulma sporudur.

 

2- İlk ne zaman ve nerede başlamıştır?

Oryantiring, ilk olarak 19’uncu yüzyılda İskandinav ülkelerinin (Danimarka, İsveç ve Norveç) askeri eğitimlerinde yapılmaya başlamış, ilk organizasyonlar 1880’lerde Norveç ve İsveç birleşik krallığı askeri birlikleri arasında düzenlenen müsabakalar ile olmuştur. İlk resmi faaliyet 1918'de İsveç'te Albay Ernst Killander tarafından yapıldı.

 

3-Sporun faydaları  ve gelişime etkileri nelerdir?

Oryantiring batılı ülkelerde ilköğretim okullarında ders olarak okutulmaktadır. Neredeyse her okulun, her mahallenin bir oryantiring kulübü ve takımı bulunmaktadır. Harita, pusula ve bunların birlikte kullanımı ile yön bulma bilgilerinin verildiği ve uygulamalarının yapıldığı bu dersin çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimini olumlu yönde etkilediği, karar verme mekanizmalarını geliştirdiği, kendilerine güven duygusunu ve kendisini ifade etme becerisini arttırdığı tespit edilmiştir.

GENEL FAYDALARI

• Oryantiring bireyin kendine güvenini ve inancını besleyip büyütür. Çocuklar kendi kararlarının sorumluluğunu alırlar. Ormanlık bir alanda başarılı bir harita okumanın çocukta bıraktığı duygu “gerçekten” başardığıdır.
• Minikler genelde spora birkaç kişilik gruplar halinde başlarlar ve beraber çalışmayı öğrenirler.
• Gençler genellikle vücutlarının fiziksel ihtiyaçlarını karşılarlar: Oryantiringe genç yaşta başlayanların çok azı sigara kullanır.
• Genç oryantiringciler sürekli olarak hedef ve isteklerini net bir şekilde düşünmeye, bunlara ulaşmak için sistemli olarak çok çalışmaya, taş üstüne taş koymaya yönlendirilir.
• Bu spor, özellikle büyük şehirde büyüyen çocukların doğayla tanışmasına vesile olur.
• Ailece yapmaya çok uygun bir aktivitedir: Ailenin bütün bireyleri kendilerine uygun zorlukta parkurlara katılabilir. Aile içi iletişim ve paylaşımı destekler.